Cilt Pigmentasyonu, dünya çapındaki ismi ile Scar Camouflage, Medical Tattooing, Aesthetic Tattooing; yani Cilt Kamuflajı, Yara İzlerinin Kamuflajı, Çatlak Kamuflajı gibi isimlerle yer alan, gittikçe popülaritesi artan ağrısız bir estetik bir uygulamadır. Bu uygulama ile ciltteki yara izleri, lekeler veya diğer imperfeksiyonların görünürlüğü azaltılarak kişinin doğal cilt tonuna daha yakın hale getirilmesi işlemidir. İşte bu konuda bilmeniz gerekenler:

Cilt Pigmentasyonu İşlemi Nasıl Yapılır

Cilt Kamuflajı, mikropigmentasyon tekniği ile gerçekleştirilir. Bu işlem, kalıcı makyaj uygulamalarına benzer. Özel bir cihaz ile deri altına doğal pigmentler enjekte edilir. Bu, cildin üst katmanlarına minimal bir dokunuş ile yapılır. Bu teknikle, yara izinin rengi, çevreleyen sağlıklı cildin rengine yaklaştırılır. İşlem genellikle ağrısızdır, ancak bazı durumlarda hafif bir rahatsızlık hissedilebilir. Ancak, önceden uygulanan bir anestezik krem ile bu rahatsızlık hissi minimize edilir.

Cilt Pigmentasyonu Uygulama Alanları

Cilt Kamuflajı, cesareti kırıcı olabilen çeşitli Cilt Pigmentasyonu maskelemek için kullanılabilir. Bunlar arasında:

 • Cerrahi yara izleri
 • Vücut çatlakları(popo, göğüs, kol vb.)
 • Akne yara izleri
 • Yanık izleri
 • Doğum çatlakları
 • Vitiligo gibi pigment kaybı yaşanan bölgeler
 • Doğum lekeleri
 • Ancak, her yara izi veya imperfeksiyon için uygun olmayabilir, bu nedenle uzmanınızla işlem yapılacak bölgenin hikayesi göz önünde bulundurularak ön görüşme yapıp danışmanlık almak önemlidir.

Cilt Pigmentasyonu İçin Kullanılan Pigmentler

Cilt Kamuflajın’da kullanılan pigmentler, cilt için güvenlidir. SGS kalite kontrol sertfikası ve cilt üzerinde kullanım uygunluğunu onaylayan DERMATEST sertifikasına sahiptir.
Türkiyenin nadir REACH  sertifikalı (ağır metal vb. ürünleri barındırmadığına dair)  pigmentlerindendir. Pigmentler dermatolojik testlerden geçirilmiş olup, alerjik reaksiyonlara veya diğer cilt sorunlarına neden olmaz. Ayrıca, bu pigmentler FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) ve benzeri uluslararası kuruluşlar tarafından onaylanmıştır. Sağlığa zararlı madde içermezler.

Cilt Pigmentasyonu ve AI Destekli Renk Tespit Sistemi

Cilt Pigmentasyonu uygulamalarında AI destekli renk tespit sistemi kullanmak, tedavinin doğru pigmentle yapılmasını sağlar. Bu, yara izinin veya lekenin çevreleyen ciltle daha uyumlu bir renge sahip olmasını garantiler.

Dermatoloji ve estetik alanında kullanılan bu teknolojinin, müşteri memnuniyetini artırarak daha doğru ve özelleştirilmiş tedavi yöntemleri sunma potansiyeli büyüktür. Ancak, her teknoloji gibi, AI destekli renk tespit sistemlerinin de doğru ve etkili bir şekilde kullanılması için uygun eğitim ve bilgi gereklidir.

Cilt Pigmentasyonu AI Destekli Renk Tespit Sisteminin Özellikleri ve Faydaları:

 1. Doğruluk: Yapay zeka, binlerce resim ve veri noktasını analiz ederek geniş bir renk yelpazesini tespit edebilir. Bu, cilt tonunu manuel olarak belirlemekten daha doğru sonuçlar verir.
 2. Kişiselleştirme: Sistem, bireyin benzersiz cilt tonuna göre özelleştirilmiş önerilerde bulunabilir.
 3. Hız: Yapay zeka destekli sistemimiz, cilt tonunu saniyeler içinde tespit edebilir, bu da hızlı ve etkili bir değerlendirme yapılmasını sağlar.
 4. Evrensellik: Farklı ışık koşulları altında bile doğru cilt tonunu tespit edebilir.
 5. Entegrasyon: Bu tür bir sistem, diğer dijital araçlarla ve uygulamalarla kolayca entegre edilebilir, böylece kullanıcı deneyimini daha da geliştirir.

Cilt Pigmentasyonu Kimlere Uygulanamaz

Cilt Pigmentasyonu veya Cilt Kamuflajı, ciltteki yara izlerini ve imperfeksiyonları maskelemek için kullanılsa da, bu işlem her birey için uygun olmayabilir. İşte bu tedaviyi almak isteyen bireylerde dikkate alınması gereken bazı sağlık koşulları ve etkenler:

 1. Aktif Cilt Enfeksiyonları: Eğer tedavi edilmek istenen alanda aktif bir cilt enfeksiyonu, sivilce, herpes veya diğer cilt sorunları varsa, tedavi uygulanmamalıdır.
 2. Kan Hastalıkları: Hemofili gibi kan pıhtılaşma bozuklukları olan bireylerde kanama riski artar.
 3. Diyabet: Kontrol altında olmayan diyabeti olan bireylerde yara iyileşme süreci yavaşlar ve enfeksiyon riski artar.
 4. Otoimmün Hastalıklar: Lupus veya diğer otoimmün rahatsızlıkları olan bireylerde cilt reaksiyonları meydana gelebilir.
 5. Alerjik Reaksiyonlar: Bazı bireyler pigmentlere veya kullanılan anesteziklere alerjik reaksiyon gösterebilir.
 6. Kanser: Özellikle kemoterapi gören hastaların ciltleri daha hassas olabilir ve pigmentin ciltte nasıl tepki vereceği öngörülemez.
 7. Kronik Cilt Rahatsızlıkları: Psoriasis, egzama ve diğer kronik cilt rahatsızlıkları olan bireylerde tedavi önerilmez.
 8. Hamilelik ve Emzirme: Hamile veya emziren kadınlara genellikle mikropigmentasyon tedavisi önerilmez.
 9. Kullandığı İlaçlar: Accutane gibi bazı ilaçlar cilt yapısını değiştirebilir ve bu da tedavi sonuçlarını etkileyebilir.
 10. Keloid: Keloid yara izi oluşma eğilimi olan bireyler için işlem uygun olmayabilir, çünkü işlem keloid oluşumunu tetikleyebilir.

Cilt Pigmentasyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt Pigmentasyonu veya Cilt Kamuflajı işleminden önce bazı ilaçlar ve yiyeceklerin alınması önerilmeyebilir çünkü bu maddeler kanın daha hızlı akmasına neden olabilir, kanamayı artırabilir veya renk emilimini etkileyebilir. İşlem öncesinde alınmaması önerilen ilaç ve yiyecekler şunlardır:

 1. İlaçlar:
  • Aspirin ve Aspirin İçeren İlaçlar: Aspirin kanın pıhtılaşmasını engeller ve bu da işlem sırasında daha fazla kanama riski oluşturabilir.
  • Ibuprofen ve Diğer Ağrı Kesiciler: Bunlar da kanın pıhtılaşmasını zorlaştırabilir.
  • Vitamin E ve Balık Yağı: Bu takviyeler kanın pıhtılaşmasını zorlaştırabilir.
  • Alkol ve Alkol İçeren İlaçlar: Alkol kanın pıhtılaşmasını engeller ve ayrıca cildin hassasiyetini artırabilir.
 2. Yiyecekler ve İçecekler:
  • Kafeinli İçecekler: Kafein kan dolaşımını hızlandırabilir, bu da kanamanın artmasına neden olabilir.
  • Yeşil Çay: Yeşil çayın kanın pıhtılaşmasını zorlaştıran bileşenler içerebileceği bilinmektedir.
  • Tarçın, Zerdeçal ve Diğer Baharatlar: Bu baharatlar kan akışını hızlandırabilir veya kanamayı artırabilir.
  • Alkol: Alkol tüketimi, kanın pıhtılaşmasını engelleyebilir ve kanama riskini artırabilir.

Bununla birlikte, her birey farklıdır ve reaksiyonları da farklı olabilir. Bu nedenle, Cilt Pigmentasyonu veya Cilt Kamuflajı işlemi yapmadan önce bir uzmana danışmak ve önerilerini almak en iyisidir. İşlem öncesi genellikle bir konsültasyon süreci olacaktır, bu sırada bu konudaki tüm sorularınızı ve endişelerinizi uzmana iletebilirsiniz Bilgi İçin Tıklayınız.

Cilt Pigmentasyonu nedir

Cilt Pigmentasyonu İşlemi Sonrası Süreç

İşlem sonrasında, uygulama alanında minimal bir kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu, genellikle birkaç saat içinde azalır. İlk birkaç gün, renk biraz daha koyu görünebilir, pigment hava ile temas ettiği için işle anındaki haline göre koyulaşma gösterir. Ancak bu, cildin iyileşme süreci boyunca kişinin kendi cilt tonuna yakınlaşacak ve hiperpigmentasyon azalacaktır.

12132131 Cilt Kamuflaj
cilt pigmentasyonu fatos ohrili Cilt Kamuflaj

Cilt Pigmentasyonu İşlemi Sonrası Bakım ve Yapılması Gerekenler

 • İlk 48 saat içinde uygulama alanını ıslatmamanız önerilir.
 • İşlem gören bölgeye güneşten koruma faktörlü bir krem uygulayın ve doğrudan güneş ışığından kaçının.
 • İşlem bölgesini ovuşturmaktan kaçınmalı veya kaşımamalısınız.
 • İlk birkaç gün boyunca işlem gören bölgeyi nemlendirmek için önerilen bir krem kullanabilirsiniz.

Cilt Pigmentasyonundan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir.

 • Cilt Pigmentasyonu sonrasında en iyi sonuçları alabilmek ve cildinizin en hızlı şekilde iyileşmesini sağlamak için aşağıdaki önerilere dikkat ediniz:
 • Sıkı Giysilerden Kaçının: İşlemden sonraki ilk 3 gün boyunca cildinizin hava almasını sağlamak için sıkı kıyafetlerden kaçının.
 • Cildi Kaşıma veya Soyulmasından Kaçının: Cildinizi kaşımak veya soyulmuş deriyi çıkarmak enfeksiyon riskini artırabilir ve renk değişikliklerine neden olabilir.
 • Aşırı Terlemeyi Önleyin: İlk 7 gün boyunca aşırı terlemekten kaçının. İşlemden 2 gün sonra orta derecede egzersiz yapabilirsiniz.
 • Duşta Doğrudan Suya Maruz Bırakmayın: İşlem görmüş bölgeyi, ilk 3 gün içerisinde duş sırasında doğrudan suyun altında bırakmamanız önerilir.
 • Bronzlaşma ve Yüzme: İşlem sonrası 40 gün boyunca bronzlaşma ve yüzme (deniz, havuz, jakuzi, banyo vs.) aktivitelerinden kaçının.
 • Güneş Kremi ve Vitamin D İçerikli Ürünler: İşlemden sonraki 10 gün içerisinde güneş kremleri, bronzlaştırıcı kremler veya Vitamin D içeren kremlerden kaçının.
 • Parfüm ve Deodorant Uygulamaktan Kaçının: İşlem görmüş alana veya yakınına parfüm ya da deodorant sıkmamanız önerilir.

1.Cilt Kamuflajı Nedir ?

Cilt Kamuflaji nedir Cilt Kamuflaj

Cilt kamuflajı, doğal cilt rengiyle uyumlu pigmentlerin cilde uygulanarak var olan yara izleri, doğum lekeleri, vitiligo ve diğer pigmentasyon bozukluklarını örtmeyi amaçlayan bir tekniktir.

2. Cilt kamuflajı kimler için uygundur ?

Yara izleri, akne izleri, vitiligo, doğum lekeleri, cilt rengi farklılıkları veya diğer pigmentasyon sorunları olan kişiler cilt kamuflajından fayda görebilir.

3. Cilt kamuflajı kalıcı mıdır ?

Cilt kamuflajı genellikle uzun süreli bir çözümdür, ancak tam olarak kalıcı değildir. Uygulamadan sonra birkaç yıl sürebilir, ancak zamanla solmalar yaşanabilir.

4. Cilt kamuflajı işlemi acı verir mi ?

İşlem sırasında hafif bir rahatsızlık hissedilebilir, ancak bu genellikle katlanılabilir seviyededir. Bazı klinikler lokal anestezik kremlerle rahatsızlığı en aza indirebilir.

5. Kamuflaj sonrası cilt bakımı nasıl olmalıdır ?

Cilt kamuflajından sonra cildi güneşten korumak, nemlendirmek ve yavaşça temizlemek önemlidir. İlk birkaç gün suyla temasından kaçınılmalı ve kabuklanma olursa kabukların kopartılmaması gerekir.

6. İşlem sonrası ne kadar süreyle normal aktivitelere devam edilebilir ?

Genellikle cilt kamuflaj işleminden hemen sonra normal aktivitelere dönülebilir. Ancak, işlem bölgesinin aşırı terlemeye veya sürtünmeye maruz kalmaması önerilir.

Cilt Pigmentasyonu Fiyatları

Her bireyin cildi ve yaraları benzersizdir. Bu nedenle, uygulanacak tedavinin maliyeti yaranın yapısına, büyüklüğüne ve kompleksliğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. En doğru ve adil fiyatlandırmayı sunabilmek için yaranızın ya da ihtiyaç duyduğunuz alanın detaylı bir incelemesini yapmamız gerekmektedir.

Fiyat teklifi alabilmek için lütfen WhatsApp üzerinden yaranızın veya tedavi edilmesini istediğiniz bölgenin net ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını bize gönderin. Eğer daha detaylı bir inceleme ve yüz yüze danışma tercih ederseniz, kliniğimize gelerek bizzat görüşme sağlayabilirsiniz.

Tedavinin en etkili ve başarılı sonuçlarını alabilmeniz için her aşamada yanınızdayız. Doğru fiyatlandırma ve memnuniyetiniz için sizlerle iletişimde olmaktan mutluluk duyarız.

Bizimle İletişime Geçmek için Tıklayınız

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir